Cikkek

Lakáselosztó bekötése

Lakáselosztó bekötése

Minden, amit a lakáselosztó bekötéséről tudni érdemes

Egy átlagos családi házban vagy társasházi lakásban akár több kilométernyi vezeték is futhat, melyek gondoskodnak eszközeink áramellátásáról. Az is teljesen tipikus - főleg az újabb építésű házaknál -, hogy több tíz áramkörre bontjuk a hálózatot.

Ezek az áramkörök a lakáselosztóban futnak össze, ez a berendezés gondoskodik a biztonságunkról is. Elektromos zárlat vagy, a kismegszakító méretezésénél magasabb amperszám áthaladása esetén ugyanis az itt elhelyezett kismegszakítók lekapcsolnak, az áramellátás megszűnik, így elkerülhető a nagyobb baj.

Ugyancsak itt található az életvédelmi relé is (Fi-relé), mely a nevéből adódóan életünket hivatott megvédeni az áramütéssel szemben.

A lakáselosztók élettartama azonban korlátozott, időről időre tehát felülvizsgálatra szorulnak. Annak érdekében, hogy a munkálatok ne csapják ki a biztosítékot nálad, érdemes elolvasnod cikkünket!


 


Mikor kell az otthonunkban elosztót cserélni?

Érdemes kétévente felülvizsgáltatni

Legyünk őszinték: erre a legritkább esetben van példa. Hajlamosak vagyunk úgy gondolni, hogy a lakáselosztó egy életre szól, és miután bekötötték a szakemberek, nincs vele soha többé dolgunk.

A valóság azonban az, hogy ezek a készülékek kétévente felülvizsgálatra és karbantartásra szorulnak. Lehet, hogy ijesztő dolognak tűnik ez, de a maximális biztonságot csakis a rendszeres karbantartás garantálja.


 


Az elosztóból érkező kattogás, sercegés rosszat jelez

A lakáselosztó ideális esetben csendben, észrevétlenül teszi a dolgát. Minden más rendellenesnek tekinthető. Igen gyakori azonban régi hálózatok esetében, hogy a falon elhelyezett dobozból furcsa, kattogó vagy sercegő hang hallatszik. Különösen akkor történhet ez meg, ha egyszerre több nagy fogyasztású gépet (pl. nagyobb teljesítményű porszívót és légkondit) üzemeltetsz egyszerre, melyek egy áramkörként funkcionálnak.

Ez egyértelmű jelként utal a csere szükségességére.


 


Hogyan történik a lakáselosztó bekötése?

Ahogy majd később látni fogod, sokféle lakáselosztó létezik, a bekötésük azonban nagyjából hasonlóan történik minden esetben. Fontos, hogy itt most a kismegszakítós elosztókkal foglalkozunk. Azt sem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a feladat nem teljesen veszélytelen, hiszen akár komolyabb baleset is érhet, így mindenképp szakemberre kell bízni a feladatot.


 


1. Áramkörök megjelölése

Egy átlagos házban több áramkör is fut. A helyes eljárás, hogy külön körön vannak a háztartási gépek (pl. mosógép, mosogatógép) saját áramkörön a sütő és/vagy a főzőlap, ezen felül világítási és több dugalj-áramkör is szerepel az elosztóban.

Ezek persze csak példák, ha légkondi is van a lakásban, az is garantáltan egy külön áramkör. Természetesen ez az új elosztókra vonatkoznak, a régi rendszerek esetében ez sajnos nem így van.

Íme egy rossz példa az elosztóra:

Lakáselosztó bekötése


 


A lényeg, hogy minden egyes áramkör saját kismegszakítót igényel. Igen ám, de a kábelek sok esetben ugyanúgy néznek ki. Honnan tudjuk, hogy melyik áramkör melyik? Onnan, hogy megjelöljük őket. Személy szerint fehér szigetelőszalag és filctoll a két eszköz amit használunk.


 


2. Vezetők szétválasztása és jelölése

Régi elosztók esetében a kábelrengetegben az sem lesz egyértelmű később, hogy melyik a nulla és melyik a védővezető vagy a fázis. Márpedig egyáltalán nem mindegy! Szóval mindenképp érdemes ezeket különválasztani, hogy a különböző vezetők se kavarodjanak össze a szerelés során.

Sok esetben a bejövő oldalon PEN vezető érkezik, de az elmenő oldalon a nulla és védővezető összekötése tilos.

 


3. Régi elosztó lebontása

A részleges felújítás is gyakori a lakáselosztók esetében, amikor például csak a kismegszakítókat váltják korszerűbb darabok. A legtöbb esetben azonban a teljes csere a jó megoldás, hogy az egyes elemek biztosan összhangban legyenek. Ilyenkor a régi elosztó helyére szereljük az új elosztót.


 


4. Új elosztó felszerelése

Az új elosztót alapesetben a régi helyére szereljük fel - feltéve, hogy ott van neki elég hely és nem túl rövidek a vezetékek. Ha nincs, és ez például panellakásoknál elég gyakori, akkor egy kis véséssel megoldható a dolog. Minden elosztón találunk egy kalapsínt, amire a megszakítók és a FI Relé kerülnek, valamint egy nulla és "föld" számára beszerelt sínt.


 


5. Nulla vezetők és a védővezetők bekötése

Ezek a sínek általában az elosztók alsó vagy felső részén találhatóak. Itt betű jelzi a nulla (“N”) és a védővezető (“PE”) helyét. A bekötésnél fontos a megfelelő méretű blankolás, illetve érvéghüvely használata és a megfelelő erősségű meghúzása a csavaroknak.


 


6. Fi relé és kismegszakítók felszerelése

Az érvéghüvelyezés minden vezetéknél előny, és érdemes gyorskötözővel összefogni a kábeleket - fázis, nulla és védővezetőket - funkciójuk szerint. Ez a rendszerezettség később jól jöhet, ha bármit javítani kell vagy elérkezik az újabb csere ideje.

Most már jöhet az életvédelmi vagy más néven Fi relé, amit a kalapsínre kell felpattintani.

A kismegszakítók kiválasztásához kell némi szaktudás, mert minden vezeték más méretezésű kismegszakítót kíván. A legelterjedtebb kismegszakítók a “B” karakterisztikájú 13 és 16 amperes verzió, de szintén sok helyen használatos a “C” karakterisztikájú megfelelőjük is.

Érdemes előre gondolkodni, és pótmegszakítókat is használni. Amennyiben később bővíteni kell az elosztót vagy mondjuk klímát szerelnél a lakásba, sokkal egyszerűbbé válik a dolgod. Ideje bekötni az egyes vezetékeket a megfelelő megszakítókba!


 


7. Csavarok meghúzása

Amikor az összes kismegszakító a helyére került, szorosan egymás mellé toljuk őket. Erre azért van szükség, hogy szorosan illeszkedjenek, és a később felhelyezésre kerülő fázissín ne tolja szét őket.

Most már jöhet a fázissín, amit a csavarok meghúzásával rögzítünk. Itt érdemes figyelembe venni, hogy létezik előírás arra vonatkozóan, hogy a csavarokat milyen erősen kell és lehet meghúzni kismegszakítók esetében!


 


8. Az elvégzett munka többszöri(!) ellenőrzése

A munka ellenőrzésének első lépése, hogy még egyszer megbizonyosodunk arról, hogy minden csavart gondosan meghúztunk. Egyetlen laza csavar is melegedést vagy akár tüzet is okozhat! Ha ezzel kész vagyunk, felrakhatjuk az elosztóra a fedlapot. Érdemes a hálózatot érintésvédelmi vizsgálatnak is alávetni.


 


Milyen áron szerelünk lakáselosztókat?

 

  1. Biztosítéktábla csere 6 db kismegszakítóig, fi relé beépítésével: 35.000 Ft
  2. Biztosítéktábla csere 6-8 db kismegszakítóig, fi relé beépítésével: 40.000 Ft
  3. Biztosítéktábla csere 8-12 db kismegszakítóig, fi relé beépítésével: 45.000 Ft
  4. Biztosítéktábla csere 12 db kismegszakítótól, fi relé beépítésével: 45.000 Ft-tól

 


Nem érdemes halogatni a lakáselosztó cseréjét

Miért bízd ránk a lakáselosztód cseréjét?

Ahogy láthattad, a lakáselosztó cseréje nem számít különösebben bonyolult feladatnak. Természetesen villanyszerelési szaktudás szükséges hozzá, és maximális odafigyelést igényel a dolog.

Azonban a lehetséges hibaforrásokat figyelembe véve mindenképp érdemes szakemberre bízni ezt a folyamatot!

Ha szeretnéd, hogy profi és precíz csapat cserélje a te lakáselosztódat is, keress meg minket telefonon a 06 20 483 7663-as telefonszámon vagy töltsd ki ezt az űrlapot az adataiddal és mi felvesszük veled a kapcsolatot!